http://fotbalexpress.cz/

Kdy chodi holky na koledu

Velikonoční koleda - vtipné texty i říkanky pro děti | Pro

V českých zemích i na Slovensku je zvykem chodit s pomlázkou. Pomlázka je z několika, většinou 6–12, nejčastěji vrbových proutků pletený šlehací nástroj, se kterým chlapci chodí na koledu a mrskají děvčata z okolí. Šlehání přes hýždě doprovází odříkávání různých koledních říkanek.

šmekustr - diskuze | Baby On Line

gabbika U nás (na Valašsku) se to v některých vesnicích dodržovalo (teď už moc ne, to mají holky tak nějak na háku a vůbec se jim nedivím ), chodilo se v neděli a v pondělí chodívají kluci nevím proč se to drželo, význam mi unikl.

Holky o Velikonocích na koledě, jak je to u vás? (2

Pomlázka je jedním ze symbolů Velikonoc (dříve svátků jara). Jde o spletený svazek proutků, který bývá na tenčím konci ozdoben barevnými pentlemi.Je to nástroj, se kterým chlapci na Velikonoční pondělí, též na „mrskaný pondělek“ nebo dyngus, „chodí na koledu“ a osobně symbolicky šlehají pozadí zvolených děvčat z okolí a i vůbec všech žen na potkání.

Kdy Chodi Holky Na Koledu - Image Results

Děti chodí s řehtačkami už v sobotu a „objednávají“ si koledu na pondělí. Jenomže počítají s tím, že ani v sobotu neodejdou s prázdnou, protože s sebou táhnou koš na výslužku. Nevím, kdo tenhle „zvyk“ zavedl, ale připadá mi (s prominutím) dost vyčůraný.

Je pravda, že dříve chodili koledníci na Velikonoce třeba už

Holky o Velikonocích na koledě, jak je to u vás? už rozebírají maminky na webu eMimino. Podívejte se na jejich rady a přidejte do diskuze své zkušenosti.

Na Rychnovsku mají i holky svoji koledu - Generace 20

Mně by to přišlo divné jít na koledu u nás, kde chodí jen kluci a muži. Dokonce to u nás zkoušívaly dvě holčiny, ale moc toho nevykoledovaly, protože když kluci viděli, že zvoní holky, místo koledy je přišli vymrskat (a babičky jim obvykle říkaly: "Holčičky přece nekoledují!")

Velikonoční pondělí patří bohoslužbám i mrskání dívek

Chlapci jsou na tradici zvyklí, takže většina hrdě otevírá a nechává se dobrovolně vymrskat. „Holčičí koledu držím a nevadí mi, že mě holky mlátí. Při té naší jim to totiž můžu zase oplatit,“ říká s úsměvem dvacetiletý Jiří Grulich. Na koledu nechodí jen malé holčičky.

Od kdy koledují na Velikonoce holky? - Blogy - ŽENY s.r.o.

Souhlas s tvým manželem, taky jsem proti holkám na koledě, osobně mi to přijde jako žebrání. Ale jsem z kraje, kde koledování holek není běžné a holky odevšad vyhazují A to mám 5 bratrů a to, že jsem nechodila po koledě mě nepoznamenalo, tvoje dcera by měla být doma a čekat na koledníky Takže jsem ještě nečetla příspěvky, ale já to vidím takto.

Pomlázka – Wikipedie

To si kluci vždycky upletou pomlázky z vrbového proutí a jdou tzv. „vyšlehat“ holky. I když vím, že často potkávám na velikonočních koledách i děvčata. Při tom odříkají koledu a dostanou buď malované kraslice a nebo nějaké cukroviny. Akorát se bojím jednoho.

Velikonoce - chodí Vaše dcery na koledu s pomlázkou? | BABY

kdy chodi holky na koleduU nás holky teda nechoděj, ani jsem neviděla, že by někde chodily. Je to tradice v tom, že kluci mají šupat, aby dívka přes rok neuschla či co Ovšem zase jsem někde slyšela, že na přestupnej rok (což je teď) choděj holky. Ale u nás se to nedrží. Maximálně holky polejvaj kluky studenou vodou nebo na ně stříkají